De software:
FutureWinJoe
Meegeleverd met de camera is Future WinJoe (wat een *^&@naam overigens). Het programma doet aardig zijn werk voor het maken van foto's, opslaan daarvan is een beetje buggy, dus oppassen geblazen. Bewerkingen, metingen etc. zijn niet mogelijk. Wat wel handig is dat je met dit programma de belichtingsduur en andere parameters zelf kunt instellen. Ook handig is de burst functie, op de maximale snelheid van 1 foto per seconde en beperkt tot max 10 foto's in 1 burst. Erg name handig voor image stacking (zie hieronder).
Scopephoto
Op internet heb ik wat rondgeneusd en ben het free-ware programma scopephoto tegengekomen (te vinden op
www.scopetek.com/download/scopephoto.zip). De reden waarom ik dit programma erg handig vind, is dat het een drietal handige image-enhancement tooltjes heeft:
- image flip: spiegelen van foto's, mijn camera schiet alles in spiegelbeeld (eigenschapje van de optica schat ik). hiermee kun je het dan weer in de goede vorm terugzetten.
- auto level: verbetert de kwaliteit van de foto vaak enigszins
- auto contrast: versterkt het contrast, vaak ook een verbetering van de kwaliteit. Zie de volgende twee posts voor een voor-en na enhancement.
- noise filter: levert een strakker beeld op, met minder ruis. vaak een grote verbetering tov het origineel.
ImageJ
Dit is een freeware-programma dat je in staat stelt om talloze metingen te verrichten aan geschoten foto's. voor spinnen zijn lengtes en oppervlaktes uiteraard belangrijk; welnu: met dit programma kun je het allemaal in een handomdraai. Lengte, oppervlakte metingen worden automatisch in een tabelletje opgeslagen. uiteraard weet het programma alleen wat een pixel is, dus alles wordt in de eenheid "pixels" vastgelegd.Een simpel fotootje van een lineaaltje door je binoc levert je de benodigde info op om alles te kunnen omrekenen.
imageJ is hier te downloaden:
http://rsbweb.nih.gov/ij/CombineZM
Open source, free to use programma dat je in staat stelt om dmv meerdere beelden met klein verschil in focus een stack samen te stellen met een grotere scherptediepte. Op deze manier kun je ook bij hoge vergroting een heel subject volledig scherp op een foto krijgen. Een aanrader!
CombineZM is hier te downloaden:
http://hadleyweb.pwp.blueyonder.co.uk/CZM/News.htm voor een aantal voorbeelden zie
http://forum.waarneming.nl/smf/index.php?topic=135881.0.htmledit: programma info toegevoegd.