Op Calicium viride

Gestart door Bart Hessen, december 20, 2022, 10:40:40 AM

Vorige topic - Volgende topic

Bart Hessen


Ik zou graag willen weten welke soort dit is.
Het gaat om deze waarneming: https://waarneming.nl/observation/260898263/.
1 Korstmosparasiet onbekend - Lichen parasite indet. micr. onderzocht, materiaal aanw.
datum: 2022-12-18
locatie: Roden - Landgoed Mensinge - Huis & Mensingebos (DR)

foto's:






Donkere pycnidia op het lichtendgroene thallus van Calicium viride in schorsspleet van eik aan kerkbrink. Conidia kort ellipsoid, 2.8-3.5 x 1.6-1.8 um (n = 10), biguttaat. Conidiogene cellen niet goed te zien. Via de sleutel van Hawksworth kom ik op Phoma soorten uit (of evt op het anamorf van Microcalicium subpedicellatum = M. disseminatum).

Een aantal Phoma soorten heten nu Dydimocyrtis, maar ik ken geen D. soorten met zulke kleine conidia. Microcalicium kan wel op Calicium-soorten groeien, maar volgens de beschrijving zijn de conidia meer "subglobose" dan elliptisch en de waargenomen conidia zijn dan net iets te lang.

Ik heb best veel Calicium viride gezien, maar dit ben ik nog niet eerder tegengekomen (en voor zover ik kan nalezen zijn pycnidia niet bekend van C. viride zelf).

Suggesties welkom!