Als het nou eens van de andere kant bekijkt vanuit de natuurbeheerder.
Spontaniteit van de natuur kan je tegenwoordig wel vergeten, er komt zeer voedselrijke regen naar beneden (stikstofdepositie), grondwaterstanden mogen niet meer hun gang gaan, exoten schieten aan alle kanten uit de grond of komen op andere manieren in de natuur terecht, het (door de mens beïnvloede) klimaat zorgt voor meer extremen, de mens heeft ecosystemen verwoest door het schieten, bestrijden (myxomatose bijvoorbeeld) en opeten van soorten en we versnipperen de boel door de aanleg van wegen e.d. Kortom hoe verwacht je van de natuur dat die zich herstelt en dat (doel)soorten vanzelf weer in gebieden komen?
Niet dat ik nu zeg dat slepen met soorten goed is maar als je als natuurbeheerder doelsoorten opgelegd krijgt (N2000, SNL-doelstellingen, omgevingsdruk enz) dan wordt er van je verwacht dat je die haalt. Anders raak je je N2000 status kwijt, gaat je subsidie naar beneden en als belangrijkste de natuurwaarden gaan achteruit.
Concreet voorbeeld: Grijs duingrasland met als doelsoorten buntgras, smal fakkelgras, zandhagedis, zomersneeuw e.v.a.
-Met de huidige stikstofdepositie groeit de bende dicht met vlier, braam maar ook hardnekkige exoten zoals Amerikaanse vogelkers
-In een gezond ecosysteem zou bijv. het konijn de vegetatie kort houden en door graafactiviteiten open zand creëren, maarja 'we' hebben myxomatose gemaakt dus weg zijn de konijnen.
-Grotere grazers zouden meer de hogere vegetatie in toom houden maar hiervoor geldt dat deze niet op die snippers kunnen leven en dat we de roofdieren die deze populatie in evenwicht zouden houden allemaal afgeschoten hebben.
-Gevolg van dit alles is dat je als beheerder moet kiezen voor zelf alles openhouden --> verstoring door beheer met machines wat ook weer negatief effect heeft op de doelsoorten
-Alternatief is invoeren van grotere grazers, herintroductie van konijnen en verwijderen exoten. Maarja als je al deze soorten invoert/verwijdert ben je ook aan het tuinieren dus wat maakt die ene doelsoort wel of niet invoeren dan uit?
Alles bij elkaar een hoop blabla maar kort samengevat is het wat mij betreft vreemd als je wel het biotoop geschikt maakt door in te grijpen en dan ook maar direct die ene zeldzame doelsoort introduceert wel goedkeurt dan dat je hetzelfde beheer doet en dan quasi braaf gaat zitten wachten op die ene soort omdat dat dan wel zogenaamd ''natuur'' is.