Overigens over de Slangenarenden van Drenthe (Friesland): een van de twee vogels van Fochtelo is dezelfde als een van de twee op het Dwingelderveld (sterk gehavende staart). Van de tweede vogel van Fochtelo zijn naar mijn weten nog geen foto's, maar mogelijk was dat dezelfde als van Dwingelderveld. Foto's zouden uitsluitsel moeten geven of er (minstens) 2 of 3 vogels rondhangen daar.
Zoals ik zondag jl. al zei Thijs, de Slangenarenden met gehavende staart, oftewel rui, van Dwingelderveld en Fochtelo zijn niet dezelfde. Zie oa patroon van binnenste handpennen op rechter ondervleugel en de borsttekening.
De 2de vogel van Fochtelo is een andere dan de 2de van Dwingelderveld, de Fochteloër is donkerder overall met een licht bruine ipv roomkleurige middelste bovenvleugeldekveren ( eigen waarneming ).
Er is ook overlap van waarnemingen met bv. op 23 juli jl. op beide locaties in de middag twee Slangenarenden.
Dus er zijn er een stuk of vier in Friesland/Drenthe.
Pendelen is nog niet bewezen en is zoals Pierre van der Wielen schreef lastig vast te stellen, verplaatsen wel. Het lijkt erop dat ze in geschikt biotoop plaatstrouw zijn.